پژوهش

از خارج به داخل: رفتار و ذهنیت خبرنگاران ایرانی درخارج از ایران

برای این تحقیق، برنامه پژوھش رسانه در ایران از خبرنگاران ایرانی ساکن و شاغل در خارج از ایران نظرسنجی کرد. ھدف ما بررسی دقیق‌تر نقش و رابطه خبرنگاران ایرانی خارج از کشور با مخاطبان داخلی و بین‌المللی آنھا و ھمچنین افزایش اطلاعات ما از فرھنگ رسانه‌ای ایرانیان خارج از کشور است. ما در این پژوھش سعی کرده‌ایم ابعاد جھانی خبرنگاری ایرانی و تصور خبرنگاران ایرانی خارج ایران از نقش خودشان و فضای رسانه‌ای ایران را بررسی کنیم. مترجم، نگار مرتضوی

توسط Admins
Fri Jan 17
بیشتر بخوانید

فیلترینگ ویکی‌پدیا

با لیست سیاه بلند بالایی از لینک‌ها و کلمات کلیدی، حکومت ایران دسترسی به محتویات آنلاین را به طور وسیعی فیلتر می‌کند. فیلترهای دیجیتال ایران کاربران را از دسترسی به صفحات یکی از بازترین سکوهای اینترنتی، ویکی‌پدیا، باز می‌دارد. ما با استفاده از سرورهای پروکسی، کلیۀ مقالات فارسی ویکی‌پدیایی را که از داخل ایران فیلتر شده‌اند شناسایی کرده و به حساسیتهای مورد سانسور دولت پی‌بردیم. ‫ در اینجا خلاصه‌ای از نتایج این تحقیق را مشاهده می‌کنید.‬ ‎ http://iranmediaresearch.org/sites/default/files/u218/filtering_wikipedia.pdf

توسط Admins
Fri Nov 15
بیشتر بخوانید

مبارزه، سازگاری، پذيرش :الگوی استفاده از اينترنت در ايران

محدوديت در ابراز نظر مخالفان و تبادل آزاد نظرات در فضای عمومی، يکی از دلایل عمده استفاده ايرانيان از فضای عمومی برای ابراز نظر است. اينترنت يکی از معدود فضاهايی است که ايرانی ها می توانند تا اندازه ای بحث آزاد را تجربه کنند و کمتر تحت محدوديت های سياسی و اجتماعی است. تحقيق درباره استفاده از اينترنت در ايران نشان می دهد گروه بزرگی از مردم در فضای آنلاين به فعاليت های مختلفی مشغولند که تعدادشان به سرعت زياد می شود.

توسط Admins
Fri Oct 4
بیشتر بخوانید

نامزدهای ریاست جمهوری و دیدگاه‌هایشان درباره فناوری اطلاعات و ارتباطات

هشت نامزد ریاست جمهوری تاکنون در خصوص فناوری اطلاعات و فضای مجازی اظهار نظر کرده‌اند و این موضوع یکی از موضوعاتی است که در تبلیغات آنان به چشم می خورد. در ماه‌های منتهی به انتخابات٬ اینترنت ایران شاهد کندترین سرعت٬ حمله به شبکه‌های خصوصی مجازی بود و همچنین اخطارها‌ی مسوولان امنیتی مبنی بر توانایی اینترنت در تهییج تمایلات «فتنه آمیز» پیش از انتخابات ۲۴خرداد٬ بر اهمیت این موضوع افزود. نوشتار زیر به بررسی نظرات و دیدگاه های نامزدها در این خصوص می پردازد.

توسط Admins
Tue Jul 9
بیشتر بخوانید

نمودار سانسور اینترنت در ایران

اين نمودار، مجموعه نهادهايى را نشان ميدهد كه در حال حاضر دست اندركار سانسور اينترنت در ايران هستند. تلاش اين است تا از طريق ترسيم نوع رابطه ميان نهادهاى سياست گذار و مجرى سانسور و فيلترگذارى، نظام اداره اينترنت در ايران نشان داده شود.

توسط Admins
Wed May 15
بیشتر بخوانید

تاریخ شفاهی رسانه: حسین باستانی

حسین باستانی روزنامه‌نگار ایرانی است که در اوایل دهه هفتاد فعالیت خود را با همکاری پراکنده با نشریاتی چون ایران فردا شروع کرد. او در دوران پس از دوم خرداد تجربه کار با روزنامه‌هایی چون جامعه، نشاط، خرداد، صبح امروز، عصر آزاداگان، مشارکت، بیان، نوروز، یاس نو، دوران امروز، بنیان، وقایع اتفاقیه و ... را در کارنامه خود دارد. در کنار اینها او مدتی دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و در دوره دیگری رئیس بررسی رسانه‌ها در دفتر رئیس جمهور در زمان محمد خاتمی بوده است. او پس از ترک ایران سایت روزآنلاین را راه اندازی کرد و پس چند سال به بخش فارسی بی‌بی‌سی پیوست. حسین باستانی در این گفتگو از تجربه‌های شنیدنی خود از دوران پر فراز و نشیب کار مطبوعاتی خود گفته است. کار روزنامه‌نگاری را از کجا و چه زمانی شروع کردید؟ اولین نشریه‌ای که با آن کار را شروع کردم، خیلی ربطی به کارهای بعدم نداشت. اولین نشریه، برنامه ریزی و توسعه بود.... *** متن کامل این گفتگو را در اینجا بخوانید و تجربه‌های مطبوعاتی حسین باستانی را از زبان خودش در همین جا بشنوید.

توسط IranMedia
Wed Oct 31
بیشتر بخوانید

تاریخ شفاهی رسانه: بزرگمهر شرف‌الدین

بزرگمهر شرف‌الدین روزنامه‌نگاری است که در سن نوجوانی کار خود را مطبوعات ایران با نشریات کتاب ماه آغاز کرد. او بعدها به مجله چلچراغ پیوست و تا سمت سردبیری چلچراغ بالا رفت. در روزنامه‌های بسیاری از همشهری تا اعتماد ملی و شرق قلم زده است. او برای پیوستن به تلویزیون فارسی بی‌‌بی‌سی از ایران خارج شد و هم‌اکنون حرفه روزنامه‌نگاری را در آنجا ادامه می دهد. در این گفتگو بزرگمهر شرف‌الدین از تجربه کار روزنامه‌نگاری در ایران و به‌خصوص ماهیت و تجربه سانسور حرف زده است. چگونه وارد مطبوعات شدید؟ اولین تجربه نوشتن من در مطبوعات، حدودا در شانزده سالگی پیش آمد. در آن زمان، برای شروع نویسندگی، وارد مجله کتاب‌ ماه شدم.... *** متن کامل این گفتگو را در اینجا بخوانید و تجربه‌های رسانه‌ای بزرگمهر شرف‌الدین را از اینجا بشنوید. 

توسط IranMedia
Tue Oct 30
بیشتر بخوانید

تاریخ شفاهی رسانه: علی اصغر رمضانپور

علی اصغر رمضانپور روزنامه‌نگار ایرانی است که فعالیت مطبوعاتی خود را از دهه شصت شروع کرده است. او دوران پرسابقه کاری‌اش همکاری و در موارد زیادی تاسیس روزنامه‌ها و نشریاتی چون ارغوان، بهمن، کتاب ماه، کتاب هفته، همشهری، صبح امروز، آفتاب امروز، تماشاگران، حوادث و... را در کارنامه خود دارد. او در اواخر دهه شصت و زمانی که خاتمی وزیر ارشاد بود سمت معاونت مطبوعاتی وزیر ارشاد را داشت و چندین سال بعد در سال‌های ریاست جمهوری خاتمی نیز با عنوان مشاور معاونت فرهنگی وزیر ارشاد فعالیت کرده است. در این گفتگو علی‌اصغر رمضانپور از تجربه‌های و خاطره‌های شنیدنی خود از مدیریت و سیاستگذاری رسانه در ایران می‌گوید. کار در مطبوعات را کجا و چگونه شروع کردید؟ در سال‌هاى ١٣٦٣ تا ١٣٦٥ با نشريات دانشجويى كه در آن زمان منتشر مى شد همكارى مى كردم. من در دانشگاه تهران درس مى خواندم و يك نشريه عمده دانشجويى به نام... *** متن کامل این گفتگو را در اینجا بخوانید و تجربه‌های رسانه‌ای علی‌اصغر رمضانپور را از زبان خود او همین جا بشنوید. 

توسط IranMedia
Mon Oct 29
بیشتر بخوانید